BeeBall do škol

Náš klub navázal spolupráci s některými frýdeckomísteckými základními školami, kterým poskytl zdarma (za přispění České baseballové asociace) vybavení potřebné k zařazení baseballu do běžné náplně hodin tělesné výchovy či programu školních družin. V rámci ukázkových hodin si tak žáci sami mohli vyzkoušet zjednodušenou a velice bezpečnou variantu baseballu označovanou jako BeeBall a jejich učitelé dostali potřebné školení.
Našim cílem je rozšíření baseballu (resp. BeeBallu) do hodin tělesné výchovy na všech základních školách ve F-M a blízkém okolí, zvýšit tím povědomí u dětí i jejich rodičů o tomto sportu a pořádat pravidelné meziškolní halové turnaje, tedy jakousi školní ligu, která by vyústila závěrečným venkovním turnajem na našem nově otevřeném hřišti.

Školní BeeBall

Jedná se zábavnou kolektivní pálkovací hru určenou pro kluky i holky prvního stupně základních škol, vhodnou pro hodiny tělesné výchovy, která je ideálním výchozím bodem pro seznámení se se světem pálkovacích sportů.

Vybavení

BeeBall lze hrát v tělocvičně i venku bez velkých nároků na vybavení. Hraje se totiž bez rukavic, s měkkým míčem, lehkou plastovou pálkou, odpalovacího stativu a jednou či více metami.

Hráči a týmy

Minimálním počtem hráčů pro BeeBall je osm (tzn. jeden tým je tvořen alespoň čtveřicí hráčů), maximum je dáno prostorem. Hráči se rozdělí do dvou týmů, ti se přitom střídají v útoku (na pálce) a v obraně (v poli).

Pravidla

Pravidla se liší podle věku, šikovnosti a zkušeností hráčů.

Pro družstva složená s žáků 1. a 2. tříd se doporučuje hrát na jednu metu, kdy jsou pálkaři autováni prostým zvednutím chyceného míče nad hlavu (pravidla ke stažení).

Žáci 3. a 4. tříd hrají opět na jednu metu ovšem s nutností autovat pálkaře zašlápnutím vymezeného území (pravidla ke stažení).

Pro starší děti, či při případném zvládnutí těchto základních pravidel lze již přejít k oficiálním pravidlům BeeBallu (pravidla ke stažení), ve kterém je Českou softballovou asociací každoročně pořádáno i otevřené mistrovství ČR (více informací zde).

Jako oporu pro zařazení BeeBallu a pálkovacích her do hodin tělesné výchovy mohou učitelé, trenéři a vedoucí kroužků využít brožurku s hrami rozvíjejícími jednotlivé herní dovednosti (brožura ke stažení).

Tréninky

Na 7. ZŠ (1. máje 1700, F-M) bude tento školní rok opět probíhat v rámci družiny kroužek pálkované pod vedením Mgr. Ivo Řehy a to každé úterý od 14:00 do 15:30.
Kromě toho budou každý čtvrtek od 16:00 do 17:30 pro děti z ostatních základních škol probíhat tréninky BeeBallu na Střední průmyslové škole (28. října 1598, F-M) pod vedením Pavla Kociňáka.

Máte zájem?

Pokud vás tato hra zaujala, chcete vaši základní školu zapojit do projektu BeeBall do škol, získat zdarma potřebné vybavení a uspořádat na vaší škole ukázkovou hodinu, či jen máte dotazy, neváhejte nás kontaktovat na beeball@bk-klasik.cz. Těšíme se na naši spolupráci.