čtvrtek 28. března 2024

Rozhovor: Da'Reese Gutierrez - K baseballu mě přivedl tátaPo dlouhých osmi letech má letos Klasik na soupisce zámořskou posilu. Tou je americký baseballista Da’Reese Gutierrez, jehož nyní můžete lépe poznat díky interview, které poskytl pro klubový web.

Reese, ty si letos přišel do týmu a fanoušci Klasiku tě zatím neznají. Mohl bys nám říct, jak ses k baseballu dostal?

Začal jsem hrát baseball ve třech letech. Přivedl mně k němu táta, protože ten hrával baseball profesionálně celý život. Jako malý jsem tedy šel vždy na hřiště, když šel on na hřiště. Nechával mně si tam hrát v průběhu tréninku. Stejně jako mého bratra, a tak jsme hráli T-ball již od tří let. Posléze ale táta začal trochu více cestovat.

V osmi letech jsem již hrával s desetiletými kluky. K nadhazování jsem se dostal ale až na střední škole, do té doby jsem hrál na spojce. Takže táta mně k baseballu dotáhl, ale já jsem si jej zamiloval. Vždy jsem hrál i jiný sport, ale baseball byl stále první volba a měl jsem k němu pevné vazby.

Tvým tátou je Vic Gutierrez, který hrál profesionální baseball. Jaké to pro tebe bylo mít tátu, který hrál na této úrovni?

Bylo to cool jít do školy a říct, toto je můj táta. Samozřejmě, je složité následovat jeho kroky. Navíc on se vypořádal také s tím, že přijel z cizí země (Vic Gutierrez do USA přijel z Dominikánské republiky – pozn.aut.). Někdy jsem proto na sobě cítil velký tlak, ale naučil jsem se uklidnit se a být na hřišti sám sebou. Ale dal mi mnoho rad a je taky důvodem, proč jsem dnes tady.

Když jsem v minulosti mluvil s některými americkými hráči, kteří měli tatínky profesionální hráče, tak mi říkali, že se museli často stěhovat. Jak to bylo ve vašem případě?

U nás to bylo trochu odlišné. Otec s matkou se potkali v Harrisburgu v Pensylvánii, když hrával za farmářský tým Washingtonu v Double-A. Pak byl propuštěn a hrál v nezávislých ligách. My jsme ale nikdy neopustili Harrisburg. On vždy odjel s týmem, ale my jsme se nestěhovali.

Rozumím. Pro vás to bylo lepší.

Ano. Bylo to více stabilní. Měl jsem stejné kamarády, se kterými jsem vyrůstal.

Viděl jsem ve tvém sportovním životopise, že jsi hrál baseball na střední a po ní snad nějaký typ univerzitní soutěže?

Vlastně, hrál jsem na střední a pak to nebyla vysokoškolská liga, ale poloprofesionální na Floridě. Nikdy jsem nebyl na vysoké.

Mohl bys českým fanouškům vysvětlit, jaká je úroveň poloprofesionální ligy v USA?

Postavil bych to takto. Máte minor league (farmářské ligy pod MLB – pozn.aut.), nezávislé ligy a pak poloprofesionální. Takže byly až pod profesionálními soutěžemi. Neměli jsme normální plat, ale měli jsme dohody, že když si byl dostatečně dobrý, tak ti klub něco zaplatil.

Hrál si na této úrovni pár sezon a stihl si získat také ocenění po vzoru Zlaté rukavice.

Ano, získal jsem cenu pro nejlepšího defenzivního hráče sezóny. Ve stejném roce dostal také cenu pro nadhazovače a měl jsem také nejvíce hitů v našem týmu. Myslím, že jsem v této lize byl opravdu dobrý. Měl jsem pocit, že tam nepatřím.

Co bylo tedy důvodem, že ses rozhodl hrát v Česku?

Abych získal další zkušenosti. Mám rád cestování. Je to na seznamu věcí, které chci v životě dělat, hodně vysoko. Mám kamaráda, který hrál baseball v cizině. Jeho první zemí bylo Maďarsko a on mě k tomu dostal. Řekl mi, že bych to měl zkusit, že to bude fajn. A zatím to tak je. Byl jsem již v Praze, v Ostravě. Tady ten tým je také skvělý.

Jak se tedy zrodilo tvé angažmá v Klasiku?

Udělal jsem účet na Baseball Jobs Overseas, kde jsem dal své statistiky a videa. Z klubu se mi pak ozvali a jsem za to velmi rád.

Jak se ti líbí baseballový stadion ve Frýdku-Místku?

Líbí se mi hodně. Není sice nijak speciální, ale třeba terasa je velmi hezká. Musím ale říct, že tráva a antuka jsou nadprůměrně dobré. 


 

Už si měl možnost také potkat nové spoluhráče. Co na ně říkáš?

Jsou skvělí. Jsou na mně strašně hodní. Pomáhají mi se vším, s čím potřebuji. Berou mně večer ven a zažíváme společně pěkné chvíle. Mám je všechny rád.

Předpokládám, že ses již s trenéry bavil o tvé pozici v týmu. Jaká tedy bude?

Budu univerzálním hráčem a nadhazovačem. Můžu hrát kdekoliv ve vnějším i vnitřním poli. Nadhazuji. Kdekoliv mně budou potřebovat, tak za to budu rád. Neuslyší ode mě, že nechci hrát na této pozici. Budu šťastný, když budu moci pomoct.

Jaká je dle tebe tvá nejlepší baseballová dovednost?

Moje defenzíva. Jsem hrdý na svoji hru v obraně. Chtěl bych odehrát celou sezónu bez jediné chyby.

Ty bys měl v klubu pomáhat také s trénováním mladých hráčů. Už si také několik tréninků s nimi absolvoval. Co říkáš na úroveň našich trenérů, kteří jsou vlastně všichni amatéři?

Odvádějí skvělou práci. S mládeží je hodně práce, zejména se základními činnostmi. Toho není nikdy dostatek. Ale trenéři odvádějí skvělou práci. Z mého pohledu s hráči velmi dobře komunikují. Myslím si, že klub je velmi dobrá organizace a odvádí se tady skvělá práce.

Na závěr rozhovoru, máš nějaký vzkaz pro fanoušky Klasiku?

Přijďte a podpořte nás. Sledujte naši cestu. Nemám rád prohry a proto doufám, že letos vyhrajeme ligu. Dopřejte nám svou podporu.